Гаманець (оповідка)

27.06.2017 16:14
У Гната Карповича вкрали гаманець. Та як майстерно вкрали! Щойно тримав у руках – розраховувався за коробку шоколаду – а коли спохватився, то вже й нема.
Виросли ноги, і гуляй-шукай тепер. Вік прожив Гнат Карпович в Одесі, а на Привозі оце вперше його обікрали, ще й так невчасно і недоречно. Засмутився Гнат Карпович. Не скільки грошей йому було шкода, як втраченого квитка, що лежав у тому гаманці.
   Квиток був до Харкова. Дружині Гнат Карпович сказав, що їде у відрядження, на роботі – що потрібно допомогти тещі в селі. Відпустили. А сам він їхав у справах душевних. В Харкові чекала його Ольга Миколаївна.
  З Ольгою Миколаївною він був знайомий ще зі студентських років, навіть залицявся до неї в університеті. Потім вона зникла, та й забулася. Гнат Карпович женився, і ось вже більше десяти років перебуває у шлюбі з Людмилою Петрівною.
  Але два роки тому випадково зустрів він Ольгу Миколаївну у Києві. Вона спускалася Андріївським узвозом, а він піднімався. Згадалася молодість, а з нею – невиправдані сподівання. Закипіла у Гната Карповича кров. Стала Ольга Миколаївна його таємною подругою. Приїздив він до неї декілька разів на рік – відводив душу. Вона була не проти, тим паче що у шлюбі не перебувала.
   А тепер – зірвалася поїздка. Понишпорив Гнат Карпович по кишенях, передивився вміст саквояжа, попитав у людей – ніде нема, ніхто не бачив. Гаманця і слід простиг.
Виловив Гнат Карпович з кишені кілька монет і пішов до таксофона. Сказати Ользі Миколаївні, щоб не чекала, бо вкрали гаманець, а з ним і квиток.
Звісно, Ольга Миколаївна у це не повірила. Крижаним голосом вона повідомила Гнату Карповичу, що гіршої брехні в житті не чула, і знати його більше не бажає.
  Зовсім поник Гнат Карпович. Побрів він до закусочної, та й випив горілки на всі гроші, які знайшов у кишенях. А шоколад пожертвував якомусь одноногому – не нести ж додому!
 Ольга Миколаївна не любила брехні. Всі брехуни мають бути покарані – таке було її переконання. Вона зателефонувала Гнату Карповичу на квартиру і змістовно
поговорила з його дружиною – Людмилою Петрівною.
  Звісно, за це Гната Карповича вигнали з дому, і ночував він у парку на лавочці. Та, ніде правди діти, на наступний день Людмила Петрівна впустила чоловіка до квартири, під його смертельні клятви, що «нічого такого не було». Трохи згодом вони помирилися, і забули про інцидент.
 Втім, наступного року гаманець знайшовся. Людмила Петрівна сказала чоловіку, що їде у відрядження, а на роботі – що захворіла. Коли збирала речі в дорогу, намацала під підкладкою саквояжа щось об’ємне. В підкладці дірка, під підкладкою – чоловіків гаманець. А в гаманці – гроші і старий квиток до Харкова.
  Зітхнула Людмила Петрівна, замислилась на хвилинку і залишилась дома.
Лесик ТРИПІЛЬСЬКИЙ