Мистецькі обрії Антона Григорука

09.09.2019 08:02
 
Антон Григорук – досвідчений, знаний, шанований майстер пензля, викладач відділу художнього розпису Косівського училища прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв. 
Він член Національної спілки художників України та  Спілки художників «Клуб українських митців», дипломант Всеукраїнської програми «Золотий фонд нації» та Міжнародної програми «Україна. Європа. Світ».
2018  рік для Антона Антоновича ознаменований щедрим ужинком на ниві творчості: він брав участь у програмі «VIVAT, Україно», міжнародних проектах,   одержав Диплом і Сертифікат  Всеукраїнської програми «Золотий фонд нації» та Міжнародної програми «Мистецький олімп»,  нагороджений  медаллю «За високий професіоналізм». 
Не кожному дано бути художником та ще й педагогом. Тут  треба завдячувати Богу, що нагородив таким покликанням. На долю митця, котрого змалечку полонив світ прекрасного, випала клопітка праця викладача, не завжди легка і вдячна, але така потрібна. Антон Антонович веде  здібну молодь в країну високого мистецтва, відкриває прекрасне у простих, здавалося б, речах. Він навчає вихованців-студентів з повагою ставитись до мистецьких надбань, гідно продовжувати багаті і невмирущі народні традиції.
 Виявляючи  високу  фаховість  у роботі, запроваджує в навчально-виховний процес найбільш ефективні форми і методи роботи, використовує кращі педагогічні надбання мистецької освіти України. Його особистий досвід із проблеми «Формування професійної майстерності студентів у контексті синтезованої педагогічної системи» введено в картотеку перспективного педагогічного досвіду викладання рисунку та живопису (Івано-Франківський інститут післядипломної педагогічної освіти, 2010). 
Як викладач і куратор академічної групи забезпечує виховання і навчання студентів на українських національних засадах. Вирішенню цієї проблеми присвятив  публікації у наукових виданнях. 
 
Його дитячі і шкільні роки пов’язані з селищем Обертином  Тлумацького  району Івано-Франківської області, в якому народився 2 травня 1950 року. Виріс у родині, яка виховала чотирьох братів-художників. 
Навчався в середній школі й одночасно в Тлумацькій  художній – у класі викладача Олександра  Волкова, потім – після служби в армії –  у Ко-сівському технікумі народних художніх промислів на відділі художньої обробки металу (1971-1975) та Одеському педагогічному університеті ім. К.Ушинського на художньо-графічному факультеті (1981-1986 рр.). Його безпосередніми викладачами-наставниками були заслужений художник України доцент Анатолій Калитко, заслужені художники України, професори Юрій Злочевський, Володимир Власов, доценти Валерій Гегемян, Анатолій Недо-шитко, які допомагали  опанувати таємниці та закони малярства, стати фаховим художником. 
 
Із  1979 року Антон Григорук розпочав педагогічно-творчу діяльність у  Косівському технікумі народних художніх промислів ім. В. Касіяна (тепер Косівський інститут  прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії  мистецтв) на посадах  викладача  композиції, роботи в матеріалі відділу художнього металу (1979-1997), малюнку, живопису та композиції (1997-1999), завідувача відділу художнього розпису (2002-2008), викладача спеціальних дисциплін кафедри  художнього розпису (до теперішнього часу). 
Серед його колишніх студентів  є вже відомі митці, члени Національної спілки художників. Він виховав цілу когорту талановитих художників –  викладачів спеціальних і загальноосвітніх закладів, учасників та лауреатів міжнародних, всеукраїнських конкурсів, обласних, районних молодіжних фестивалів творчості. Його учнями є знані живописці  Богдан  Струк (США), Ігор Фурлет, член НСХУ (Київ, Художній фонд), Руслан Малець (м. Городок); викладачі Косівського училища прикладного і декоративного мистецтва Іванна Парипа,  Оксана Коваленко, Ігор Барановський; Юлія Сте-фурак – викладач Коломийської художньої школи; вчитель образотворчого мистецтва Рожнівської школи-колегіуму Роза Герц (Косівський район Івано-Франківської області);  талановита молода художниця Наталія Юрова, студенти Краківської академії мистецтв Юлія Поселюжна та Юлія Ангелюк. Учитель щиро пишається їх здобутками.                      
 
                                                                                                                                                                                                                                                  
А.Григорук багато  працював як художник-монументаліст,  здійснив  оформлення інтер’єрів та екстер’єрів громадських і храмових споруд в Івано-Франківській, Чернівецькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Тернопільській  та інших областях, в  тому числі дитячих садочків «Сонечко» (м. Ко-сів), «Лісова колиска» (с. Черганівка, Косівський р-н), школи у с. Криворівні (Верховинський р-н Івано-Франківської обл.), НВК в селі Смодній, шкіл  в с. Яворові, м. Косові (ЗОШ №1, №2), лікарні в м. Косові, ресторану в Ясіні (Рахівський р-н, Закарпатська обл.), мисливського будиночка у Верховинському лісництві, музею в с. Красноїллі (Верховинський р-н), будинку культури в с. Великій Кам’янці (Коломийський р-н).
Для  Обертинської  церкви  св. Кирила і Методія, виготовив скульптуру «Ісус во гробі» (дерево, паволока, левкас), яка, будучи, освячена в цьому храмі, виноситься для поклоніння вірних у Страсну П’ятницю, напередодні  Воскресіння Господнього. 
В Обертинській ЗОШ I-III ст. у 2006 році здійснив оформлення каплиці св. Миколая Чудотворця та написав ікони «Святий Миколай», «Ісус Христос з дітьми», «Ангел-охоронець». 
У 1998 році Антон Григорук виграв конкурс проектів реставрації та реконструкції монументального оформлення замкових споруд  у Франції  і у  1999-2002 роках  брав участь  у роботах із відновлення фрескових розписів, мозаїчних та вітражних творів муніципальних замків м. Рамбуйє біля Парижа.  У цей час здійснив  окремі роботи у Версальському палаці та за власним проектом – весь комплекс реставраційних робіт у приватному будинку посла Франції в Алжирі в м. Марлі ле Руа.
Як графік  А.Григорук виконав  значну частину робіт у жанрі ліногравюри, здійснив художнє оформлення більше 50 книг українських і зарубіжних авторів, зокрема Т.Шевченка, Марійки Підгірянки, М.Близнюка, Д.Арсенича, О.Масляника, В.Григорака, О.Лупула,  Д.Коренюка (Румунія), Л.Калинця (Іспанія), літературознавчих, культурологічних та дитячих книг дружини – Аделі Григорук, письменниці, члена НСПУ.
 
У живописній царині  працює в жанрах пейзажу, натюрморту, портрета в техніках олійного живопису, акварелі. 
Він створив портрети відомих  в Україні людей – класиків літератури, мистецтва і своїх сучасників: письменників Тараса Шевченка, Лесі Українки, Тараса Мельничука, Микола Близнюка, Омеляна Лупула, Аделі Григорук, композитора  Володимира  Івасюка,  лікаря Олександра Сем’яніва,  вчительки Ольги Сав’юк, книговидавця Михайла Павлюка та ін..
На виставках глядачі надовго  зупиняються перед  картинами  «Великдень», «Покутський Великдень», «Маланка», «Втеча Святої родини в Єгипет», «Запечалля сивих журавлів», «Мавка», «Майдан. Небесна сотня», «Смертію смерть подолав», «Ми об камінь гострили мечі»,  «Горянка», «Лань», «Сопілочка», «На межі», «Мрійники», «Ой чий то кінь стояв?..»,  «Юність», «Етюд»,  «Вівчар», «Натюрморт». 
Серед  творчих робіт  чимало  колоритних, захоплюючих, барвистих, сонячних, співучих пейзажів: «Річка Чорнява» «Айстри», «Після дощу», «Валило», «Пізня осінь», «Осінь», «Осінь у Карпатах», «Зимовий полудень». «Осінь. Сонячний день», «Багряніє», «Весна», «Перший сніг», «Верби»,  «Березень». 
Марія Іванчук – мистецтвознавець, член НСХУ, викладач історії мистецтв, на одній із виставок  митця  так характеризувала  його шедеври: «…Своєрідне трактування навколишнього світу присутнє у кожному творі, зокрема в «Дорозі до храму». Тут умовно відображена церква – храм людської душі. У кожного своя дорога  до з храму,  у  А.Григорука вона відтворена своєрідно, так, як він собі її бачить…»
Його твори репродукувалися в журналах «Перевал», «Німчич», «Гуцули і Гуцульщина», «Гражда», газетній періодиці,  експонувалися  на колективних  та персональних виставках – у  Косові,  Обертині,  Коломиї,  Івано-Франківську,  Львові, Києві (2005 – «Автентика і час»), Тернополі, Сімферополі, Москві (1986,1989), Сургуті (1986,1989 – «Барви Карпатських гір»), Дніпрі, Рамбуйє (Франція, 1999, 2000 – «Світ у дзеркалі мистецтва»), Фюрзені (Німеччина, 1998, «Виставка образотворчого та декоративно-прикладного  мистецтва викладачів Косівського коледжу ПДМ»), Жешуві, Тарнові (Польща, 1992, 1994), Нанті (2000 – «Гармонія»),  Харкові 2003, 2014, 2015, 2016-го років та  Одесі 2009, 2015-го років, Міжнародній художній виставці «Мистецький Олімп». Має вісім персональних виставок.
Роботи Антона Григорука представлені як в музеях України, так і в приватних збірках колекціонерів: в Жешуві, Тарнові (Польща), Сату Маре (Румунія), Новому  Саді (Сербія), Фюрзені (Німеччина), Москві (Росія), Марлі ле Руа, Рамбуйє, Парижі (Франція), Вінчестері (Англія), Чикаго (США), Саскатуні (Канада), Косові, Обертині, Коломиї, Івано-Франківську, Львові, Києві, Тернополі, Сімферополі, Сургуті, Дніпрі та ін.,  в Косівському музеї народного мистецтва і  побуту Гуцульщини, музеї  історії медицини (Одеса), музеї Фонду культури України (Київ), музеї вишивки М.Струтинського (Косів). 
Кандидат мистецтвознавства Богдана Чіх-Книш пише:
«…Загалом творчість А. Григорука  багатогранна та різноголоса, вона дає можливість відчути позитивні візії людського буття – ніжність і кохан-ня, викликає глибокі роздуми та приємне споглядання.
(Поліфонія творчості Антона Григорука.  Вижниця//«Німчич». – 2009. – 200с. – С.152).
Життєве  кредо  художника  висловлене  фразою Анатоля Франса:  «У мистецтва є два найнебезпечніші  вороги: ремісник, позбавлений  таланту, і талант, що  не  володіє  ремеслом»,  – тому він завжди прагне досягти висот.  І це було яскраво помітно на персональній  виставці 2018 року  в стінах Косівського інституту прикладного мистецтва Львівської національної  академії мистецтв. Автор  представив 40 картин, написаних упродовж 2016-2018 років. Роботи  високо оцінили  професор, директор інституту Галина Юрчишин, директор училища, кандидат мистецтвознавства  Роман Стеф’юк, Валентина Молинь – завідувачка кафедри образотворчого мистецтва та академічних дисциплін, заслужені художники України  Анатолій  Калитко та Степан Бзунько, представники рідного художникові  Обертина, гості з Кіровоградщини, студенти.                                                                                                                                                        
 
«Ми, батьки, знаємо Антона Антоновича як високопрофесійного викладача і куратора групи, але, окрім того, нам приємно, що він талановитий художник, живописець, графік. 
Один із філософів сказав, що «ні мистецтво, ні мудрість не можуть бути досягнуті, якщо їм не навчитися. Творчий шлях Антона Антоновича  – це постійна щоденна праця, що переходить у досвід, який він щедро передає нашим дітям –  своїм студентам. 
Від імені батьківського комітету бажаємо Вам нових творчих здобутків  для  збагачення  мистецької  скарбниці України», – сказала голова батьківського комітету III курсу відділу художнього розпису Р.П.Угляр.
 Приємні слова і висока оцінка  прозвучали на сторінці фейсбуку від  професора Романа Василика (Львів) – «Щиро вітаю. Подальшої творчої наснаги»; випускників КІПДМ ЛНАМ Наталії  Марінової  (Городенка) – «Вітаю. Роботи просто чудові»;  Лілії Єрмакової (Івано-Франківськ) – «Творчого натхнення, ще більше картин з ідейними задумами. Божого благословення у всіх справах»; Наталії Холод (Теребовля) – «Щиро вітаю Вас з відкриттям Вашого творчого доробку. Бажаю здоров’я, творчої наснаги, здійснення всіх своїх задумів та бажань. А від родини і друзів великої підтримки. Хай Бог благословить вашу працю»;  Юрія Ніщея  (Івано-Франківськ) – «Вітаю з життєвим надбанням і творчим доробком»; Петра Бандури (Ополе, Польща ) – «Щиро вітаю. Чудова виставка. Бажаю далі творити і втілювати всі творчі проекти в життя». 
Мистецька  праця А.А.Григорука оцінена також  Грамотами  Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації (2014), Косівської  районної державної адміністрації (2009-2011), дипломами  відділу освіти Косівської райдержадміністрації (2014-2016) та Косівської міської  ради (2017), відділу культури Косівської РДА (2019).
Антон Григорук  знаходить час і для різноманітної суспільної  діяльності. Він бере  активну участь у громадсько-корисній роботі навчального закладу, міста, є членом ВУТ «Просвіта» ім. Т.Шевченка та Клубу інтелігенції ім. І.Пелипейка.
Про Антона Антоновича можна говорити багато. Адже це талановитий художник з вагомим творчим доробком, чудовий педагог і водночас добра  і скромна людина. 
 Хочеться побажати йому  міцного здоров’я, творчого горіння, нових мистецьких творів з оригінальними художнім вирішенням і  Божого благословення у всіх справах.
Марія  РОЖОК, 
член Клубу інтелігенції 
ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта»